DFS søger kreativ kommunikationsstudent

DFS søger kreativ kommunikationsstudent

Redaktionel dato: 20. november 2025

Kan du vinkle skarpt og skrive levende artikler om foreningsliv, fællesskaber og demokrati? Så er du måske Dansk Folkeoplysnings Samråds nye kommunikationsstudent.

Dansk Folkeoplysnings Samråds, DFS', 40 medlemsorganisationer har ca. 1,6 mio. deltagere årligt på højskolerne, i amatørteatrene, i aftenskolerne, hos foreninger som Dansk Kvindesamfund, Europabevægelsen og Brobyggerne – og mange andre steder i de folkeoplysende skoler og foreninger over hele landet.

DFS arbejder for at styrke vores medlemmer gennem politik, viden, partnerskaber, debatindlæg og presse.

Men vi vil gerne blive endnu bedre. Derfor har vi brug for dig, der kan skrive kreative artikler til vores nyhedsbrev og designe flotte infografikker til vores SoMe.

Lidt om dine arbejdsopgaver

Til daglig vil du indgå i et tæt samarbejde med DFS’ to kommunikationskonsulenter og resten af DFS’ sekretariat, hvor du kan øve dig i at bruge din viden fra studiet. Dine primære arbejdsopgaver vil være at:

  • Skrive artikler og lave grafisk indhold til DFS’ hjemmeside og nyhedsbrev
  • Producere indhold til LinkedIn
  • Lave infografikker og medieovervågning på SoMe
  • Bidrage til kommunikationen på DFS’ konferencer, årsmøde og events – fx på Folkemødet

Lidt om dine kompetencer

  • Har erfaring med at vinkle og skrive artikler
  • Har erfaring med grafisk arbejde i Infogram, Canva eller lignende programmer
  • Har lyst til – og eventuelt erfaring med – at skabe synlighed og engagement på LinkedIn
  • Tør byde ind med idéer, der kan rykke vores kommunikation
  • Arbejder selvstændigt og overholder deadlines
  • Er i gang med en kommunikations- eller journalistisk uddannelse – gerne med min. 1,5 år tilbage
  • … vi forventer ikke, at du kan alt – og du får rig mulighed for at lære nye ting hos os.

Lidt om det, vi kan tilbyde

Hos os får du en spændende og lærerig studenterstilling, hvor vi lytter til din faglighed og dine idéer. Du bliver en del af et hyggeligt og fagligt stærkt sekretariat på ni medarbejdere, hvor vi arbejder tæt sammen og værdsætter engagement, idérigdom og humor.

Du kommer til at arbejde i hjertet af København i Farvergade, hvor vi synger fællessang med resten af huset hver mandag morgen. Arbejdstiden er 15 timer om ugen eller efter aftale. Der vil være mulighed for at justere din arbejdstid, så du får tid til at passe dine studier, og vi giver et bidrag til din frokost. Lønnen er 169,09 kr.

Fristet?

… så send din ansøgning og dit CV i én samlet pdf til job@dfs.dk senest den 14. december 2025. Vi afholder samtaler i uge 51. Hvis du har spørgsmål til stillingen, så kontakt Frederik Thorkild Bjerglund Madirazza på 3326 0371 / ftm@dfs.dk eller Amalie Byberg på 5080 8681 / ab@dfs.dk. Opstart er – som udgangspunkt – den 1. februar 2026.

*DFS ønsker at afspejle samfundet. Derfor opfordrer vi alle, uanset alder, køn, religion, handicap eller etnisk tilhørsforhold, til at søge stillingen.